A legtöbben nem kellően tájékozottak a háztartási szennyvíztisztító rendszereket illetően, ebből kifolyólag sok kérdés merül fel az ilyen rendszerekkel kapcsolatban. A leggyakoribb kérdések a karbantartásokra és a lehetséges kockázatokra vonatkoznak.
A társadalom eltérően vélekedik a háztartási szennyvíztisztító rendszerekről, melyek nem mindig helytállóak.
Ha Ön egyike azoknak, akik azt gondolják, hogy egy háztartási szennyvíztisztító berendezés minden esetben kellemetlen szaghatással, zajjal, gyakori és költséges karbantartással jár olvasson tovább - meg fog lepődni!
Az első kérdés amit meg kell válaszolnunk: Milyen típusú hulladék keletkezik a szennyvítisztító rendszerek működése közben?
A tisztítás első lépése az előkezelés, ahol a szilárd anyagok, zsírok és olajok eltávolítása valósul meg. A víznél nehezebb anyagok a tartály alján ülepednek ki, ezt nevezzük iszapnak. A zsírok és olajok, tekintve, hogy könnyebbek a víznél, a víz felszínére úsznak fel. Tehát ez az első lépésben keletkező két hulladéktípus: az iszap, és az olajos, zsíros anyagok.
Az iszapot és a zsíros olajos anyagokat időnként el kell távolítani a rendszerből. Ezt egy szakcéggel kell elvégeztetni. A legtöbb hulladékhoz hasonlóan az iszap is újrahasznosítható, például biogáz előállítás céljából, vagy esetleg műtrágyaként. Ez a fenntarthatóság kíváló példája, ugye?!
A harmadik és egyben utolsó hulladéktípus, a szennyvíz. Amennyiben a háztartási szennyvizet másodlagos, vagyis biológiai tisztítással kezelik, abban az esetben a baktériumok tápanyagként hasznosítják a szennyvízben lévő szennyező anyagokat, lebontják azokat.
Ilyen esetekben a kezelt víz szűrést követően nagy biztonsággal vezethető vissza a környezetbe. A biológialig tisztított szennyvíz a talajba szivárogtatás útján kibocsátható, felhasználható növények földalatti öntözésére. Az öntözővízként való felhasználással költségmegtakarítás is elérhető.
A szennyvíz és a benne lévő szennyezőanyagok bomlása közben többé-kevésbé veszélyes gázok keletkezhetnek. Az egyik ilyen gáz a metán, nagy mennyiségben rendkívül káros lehet. A különböző gázok koncentrációja a tartályban egyrészt a szennyvíz összetételétől, a hőmérséklettől, a pH értékétől, másrészt a két tartályürítés között eltelt időnek a függvénye.
De megnyugodhat, az Ön biztonsága az egyik legfontosabb számunkra! Szakembereink oly módon telepítik rendszereinket, hogy azok teljesen át tudjanak szellőzni, így semmilyen káros gáz nem távozhat a berendezésből.
Ha azonban mégis tartós, kellemetlen szagot érzékelne, a lehető leghamarabb kérje szakembereink segítségét.
Ne aggódjon, a robbanások nagyon ritkák. Azonban fontos tudnia, hogy a szennyvíztisztító tartályt szellőztetni kell, annak érdekében, hogy megfelelően működjön.
Ha a tartályok nincsenek megfelelően szellőztetve, gázok halmazódhatnak fel, tekintve, hogy a keletkező gázok sűrűsége nagyobb, mint a levegő sűrűsége. Amennyiben gáz halmozódik fel a tartályban, és az hőforrással (láng, szikra, cigaretta) találkozik, robbanáshoz vezethet.
Ezek rendkívül ritka esetben következnek csak be, BIOROCK rendszerek használatakor pedig még ritkábbak. Ugyanis a tisztítást végző baktériumoknak, akárcsak nekünk levegőre van szükségük, amennyiben nem jutnak elegendő oxigénhez elpusztulnak, a szennyvíztisztítás folyamata pedig leáll. A nem vagy nem megfelelő működés kellemetlen szaghatással jár, ami nagyon hamar észlelhetővé válik.
Ezen túlmenőan, mivel a BIOROCK rendszerek megfelelő működéséhez oxigénre és szellőztetésre van szükség, mérnökeink mindent úgy terveztek, hogy ilyen probléma ne fordulhasson elő, ezért is igazán fontos az utasításoknak megfelelő telepítés.
Általában... Nem. De BIOROCK rendszereink működése nem igényel elektromosáramot. Szakértői csapatunk olyan rendszert fejlesztett ki, melynek működése árammentes, biológiai tisztítással, gravitációs módon végzik a kezelést.
Egyetlen esetben szükséges áramforrás a működéshez. A telepítési adottságok függvényében előfordulhat, hogy a tisztított szennyvíz elvezetés magasabb ponton valósítható meg, mint amilyen magasságba a rendszer telepíthető. Ebben az esetben egy szivattyú szükséges a tisztított víz elvezetése érdekében, ez egy rendkívül alacsony energiafogyasztású szivattyú.
A tisztító rendszer elfagyhat, amennyiben nincs elég mélyen a földben, vagy nem megfelelő a talajfedése. Ennek megelőzése érdekében is, a korábbiakban tárgyalt indokok mellett a telepítési utasítások betartása.
Helyi adottságok és éghajlati viszonyok tekintetében előfordulhat, hogy a tartályok külső falait, a fedeleket és a csöveket szigetelni kell.l. Néhány lehetőség:
Egy másik egyszerű javaslat: akadályozza meg a rendszere körüli közlekedést (gyalogos, és gépjármű forgalom), ezzel megakadályozza a lehullot hó összetömörödését, és mélyebb talajrétegbe szivárgását.
Amennyiben rendszere mégis elfagy, a legjobb amit tehet, hogy szakértőhöz fordul, aki elvgézi a megfelelő tisztítást anélkül, hogy karásítaná rendszerét.
Fedezze fel mindazt, amit a hideg időre való felkészülésről érdemes tudnia ITT!
Bár a rendszerben lévő baktériumok hozzájárulnak az keletkezett iszap lebontásához, az idő előrehaladtával azonban felhalmozódhat, ilyenkor le kell üriteni a rendszert. Ezt általában a felhasználók csak három-öt évente szokták megtenni. A mi javaslatunk 1-3 évente történő ürités és tisztatás, a tartály méretétől, kapacitásától és a vízfogyasztási szokásoktól függően. Néhány velejárója a tartály telítődésének, melyek jelzik az ürítés szükségességét a kellemetlen szag, túlfolyás miatti sáros környező füves terület, vagy a dugulások a lakásban.
Az ürítést és tisztítást végeztesse hozzáértő szakcéggel.
A szennyvíztisztító rendszerek úgy lettek megtervezve, hogy az esetleg egészségre ártalmas gőzök ne tudjanak bejutni lakásába. Ha azonban mégis kellemetlen szagot érezne (jellemzően záptojás szag), akkor midnenképp forduljon szakemberhez! Ugyanis a gőz metánt vagy ként tartalmazhat, ezáltal veszélyes lehet. Nem feltétlenül csak a lakásban érzékelhető kellemetlen szag, kültéren ugyanúgy jelezheti a rendszer nem megfelelő működését, ilyen esetekben is mindenképp kérje szakértő segítségét.
Megválaszoltuk a hét leggyakrabban feltett kérdést, hogy enyhítsük tanácstalanságát, és segítsünk Önnek tájékozott maradni szennyvíztisztító rendszerével kapcsolatban.
Ha azonban további információra van szüksége, vagy szeretne részletesebben tájékoztatást, ne habozzon, írjon nekünk az info@biorock.hu címre: egyik műszaki szakértőnk válaszolni fog kérdéseire!